Styczeñ
Dnia 4 stycznia 1955r urz±dzono wycieczkê do Gdyni celem zwiedzenia przyk³adowej „Choinki Noworocznej”. Na wycieczkê pojecha³o 15 uczniów oraz 2 wyk³adowców Aszyk Helena i G³omski Zenon. Na choince dzieci ogl±da³y przedstawienie kukie³kowe, tañce, ró¿ne widowiska i sporty. W niektórych grach i zawodach bra³y udzia³ wszystkie dzieci. Ca³a m³odzie¿ bêd±ca na choince otrzyma³a bezp³atnie ¶niadanie.
10 stycznia urz±dzono „Choinkê Noworoczna” w Pomlewie. Na choinkê przyby³a m³odzie¿ tut. szko³y, miejscowa ludno¶æ oraz ludno¶æ s±siednich wiosek. Na piêknie udekorowanej scenie tutejsza m³odzie¿ szkolna odegra³a d³u¿sz± sztukê Pt. „opowie¶æ o 12 miesi±cach”. Nastêpnie dzieci odtañczy³y 2 tañce ludowe, wyg³asza³y wiersze o choince i zimie, ¶piewa³y piosenki. Po dwugodzinnej czê¶ci artystycznej przyszed³ „Dziadek Mróz”, który rozda³ paczki dzieciom przedszkolnym i szkolnym. Potem urz±dzono zabawê dla dzieci.
13 stycznia lekcje nie odby³y siê z powodu braku opa³u.
17 stycznia odby³ siê poranek w zwi±zku z dziesiêcioleciem wyzwolenia warszawy. Z tej okazji tutejsza m³odzie¿ zebra³a 49 z³ i wys³a³a na konto budowy Warszawy.
W dniach 18-19 stycznia dzieci nie przysz³y do szko³y z powodu zamieci i silnego mrozu. Normalnych zajêæ w tych dniach nie mo¿na by³o prowadziæ. Dla paru obecnych dzieci zorganizowano inne zajêcia – wykonywano pomoce naukowe.
26 stycznia lekcje nie odby³y siê z powodu niskiej temperatury, która wynosi³a +6 do +8 stopni.
Frekwencja za styczeñ wynosi³a 80,60%, stan uczniów 60.
Luty
5 lutego lekcje nie odby³y siê z powodu wyjazdu nauczycieli na odprawê zespo³ów metodycznych PODKO w Pruszczu Gdañskim.
9 lutego wy¶wietlono filmy o¶wiatowe: „ Wyroby z gumy, jak powstaje ksi±¿ka, Zb³±kany kotek”.
W dniach 11,12,13 lutego odby³a siê w Wojewódzkiej Bibliotece w Gdañsku Wrzeszczu odprawa nauczycieli prowadz±cych zespo³y czytelnicze. Na odprawê zosta³ równie¿ wydelegowany kier. tut. szko³y Ob. G³omski Zenon.
Dnia 17 i 25 lutego lekcje nie odby³y siê z powodu braku opa³u.
Frekwencja za luty wynosi 82,3%, stan uczniów w szkole 60.
Marzec.
8 marca odby³ siê poranek w zwi±zku z Miêdzynarodowym dniem Kobiet.
13 marca odby³o siê w szkole plenarne posiedzenie Komitetu Rodzicielskiego zorganizowane z okazji miêdzynarodowego dnia Kobiet. Na posiedzeniu omówiono udzia³ kobiet w ¿yciu politycznym, gospodarczym i spo³ecznym.
18 marca lekcje nie odby³y siê, gdy¿ wo¼ny nie napali³ w piecach. By³ to ju¿ drugi wypadek w br. ¯e lekcje nie odby³y siê z winy wo¼nego.
W zwi±zku z pismem Wydzia³u O¶wiaty L.dz. 4-5/55 kierownictwo szko³y w Marszewie przekazuje od dnia 21 marca 1955r do maja 1955r do tut. szko³y nastêpuj±cych uczniów do klasy VI: Jankowska Krystyna, srok Eleonora, Mikos Helena, Wikma Barbara, Litwin Jadwiga, Piepiórka Gerard. Uczniowie w/w zostali przekazani do tut. szko³y z powodu pój¶cia na urlop macierzyñski nauczycielki z Marszewa Ob. Blok Marii.
Frekwencja za miesi±c marzec wynosi 84,9%, stan 59 uczniów.
Kwiecieñ.
Dnia 1 i 2 kwietnia odbywa³y siê w Przywidzu rekolekcje dla dzieci klas III – VII w³±cznie. W tych dniach uczniowie mieli siê udaæ albo do szko³y, albo do ko¶cio³a. Dla dzieci, które nie bra³y udzia³u w rekolekcjach wy¶wietlono 1.04. w tut. szkole film Pt. „Tosca”. Na film do tut. szko³y przyszli nauczyciele z dzieæmi z Marszewa i Huty Dolnej.
Dnia 2.04. opiekun IV konkursu czytelniczego Ob. G³omski Zenon pojecha³ wraz z 5 najlepszymi uczniami na powiatowy zjazd delegatów IV konkursu czytelniczego. Celem by³o zwiedzenie wystawy prac konkursowych, oraz wrêczenie nagród.
Od 7 do 13 kwietnia trwa³y ferie wiosenne.
14 kwietnia wy¶wietlono filmy o¶wiatowe: „Produkcja talerzy, Po³ów £ososi, Na ptasiej wyspie”.
14 kwietnia odby³o siê w tut. szkole zebranie MOZ-u. zebranie to odby³o siê z okazji zawarcia zwi±zku ma³¿eñskiego nauczycielki aszyk Heleny z kier. szko³y G³omskim Zenonem.
W dniach 18 i 21. 04. lekcje nie odby³y siê z powodu urlopu okoliczno¶ciowego nauczycieli Heleny i Zenona G³omskich, którzy za³atwiali w tym czasie formalno¶ci zwi±zane z zawarciem zwi±zku ma³¿eñskiego.
W dniach od 22 do 26.04. odby³y w tut. szkole praktykê pedagogiczn± nastêpuj±ce uczennice liceum Pedagogicznego w Oliwie: Czopowna Barbara, Nied¼wiecka Teresa, Marecka Danuta.
W pierwszym dniu tj. 22.04. przysz³e kole¿anki hospitowa³y lekcje przeprowadzone przez tut. nauczycieli. W nastêpne dni ka¿da praktykantka przeprowadzi³a po 4 lekcje dziennie. Po skoñczonej praktyce wyzna³y one, ze nie maja zami³owania do pracy na wsi, która wydaje im siê zbyt trudna.
30 kwietnia odby³a siê akademia pierwszomajowa. Na akademiê z³o¿y³o siê przemówienie kier. szko³y, recytacje zbiorowe i indywidualne, ¶piewy oraz tañce ludowe.
Frekwencja za miesi±c kwiecieñ wynosi 85,7%, stan uczniów 63.
Maj.
1 maja czê¶æ miejscowej ludno¶ci uda³a siê na pochód pierwszomajowy do Pruszcza Gd.
4 maja tut. m³odzie¿ szko³y wziê³a udzia³ w przygotowaniu lasu do sadzenia drzewek. G³ównym zajêciem by³o palenie chrustu na zrêbie.
6 maja lekcje nie odby³y siê z powodu wyjazdu nauczycieli na badania lekarskie do Kolbudy.
W dniu 11 maja odby³a siê w Pruszczy Gd. Konferencja kier. szkó³. Celem konferencji by³o omówienie organizacji szkolnictwa na nastêpny rok szkolny.
Dnia 23 maja urz±dzono wycieczkê do Gdañska. Celem wycieczki by³o zwiedzenie portu, ZOO, teatru oraz starych zabytków. M³odzie¿ zwiedza³a port jad±c statkiem wzd³u¿ kana³u. Jad±c statkiem dzieci zobaczy³y Westerplatte. W ZOO ogl±dano ró¿ne ciekawe zwierzêta. Bardzo zainteresowa³y m³odzie¿ bawi±ce siê nied¼wiedzie. Wieczorem wycieczka uda³a siê do teatru, gdzie ogl±dano operê Pt. „Straszny dwór” – Moniuszki. Teatr najbardziej interesowa³ m³odzie¿, gdy¿ pierwszy raz w ¿yciu go widzia³a. Wycieczkê prowadzi³ kier. szko³y Ob. G³omski Zenon. Do Gdañska wycieczka jecha³a autobusem PKS, a powrotem wynajêto autobus podmiejski, gdy¿ PKS nie kursuje w pó¼nych godzinach wieczorowych.
W zwi±zku z obchodem „Dni O¶wiaty Ksi±¿ki i Prasy” zorganizowano w tut. szkole wystawê ksi±¿ek pisarzy polskich i obcych.
28 maja odby³a siê wieczornica po¶wiêcona twórczo¶ci Mickiewicza. W tym okresie dzieci ogl±da³y film „Jak powstaje ksi±¿ka”.
Czerwiec.
5 czerwca odby³a siê uroczysto¶æ w zwi±zku z Miêdzynarodowym Dniem Dziecka. Uroczysto¶æ t± zorganizowano w szkole w Pomlewie dla mieszkañców gromady Jod³owno. Na akademii kier. szko³y z Pomlewa wyg³osi³ referat Pt. „troska pañstwa o dziecko”, a m³odzie¿ da³a czê¶æ artystyczn±. Po akademii wy¶wietlono film pt. ”W pewnej rodzinie”.
Dnia 15 i 16 czerwca odby³y siê egzaminy w kl. V i VI. Do egzaminów dopuszczono w ka¿dej klasie po 4 uczniów. Na pro¶bê matki przyjêto do egzaminu uczennicê kl. V Szko³y Podstawowej w Marszewie Reczkowska Gertrudê.
Uczennica kl. VI Brzeziñska Teresa, która mia³a przez wszystkie okresy oceny dobre i bardzo dobre z jêzyka polskiego i matematyki a na egzaminie pi¶miennym takie same, zosta³a zwolniona z egzaminów ustnych.
25 czerwca odby³o siê uroczyste zakoñczenie roku szkolnego. Stan uczniów w koñcu roku szkolnego wynosi³ 56.
Lipiec - Sierpieñ.
W okresie lipca i sierpnia trwa³y ferie letnie. Kier. tut. szko³y Ob. G³omski Zenon przebywa³ przez ca³e ferie i wrzesieñ na æwiczeniach bojowych w Drawsku Pomorskim. Nauczycielka G³omska Helena od 8 do 16 lipca uczêszcza³a na kurs higienistek szkolnych w Sopocie.
Dnia 29 i 30 sierpnia odby³a siê konferencja sierpniowa w Pruszczu Gd.
W czasie ferii mia³ byæ przeprowadzony remont szko³y obejmuj±cy:
1. Postawienie jednego pieca
2. Zrobienie nowych drzwi wej¶ciowych w budynku szkolnym
3. Okitowanie okien i wstawienie nowych szyb
4. Pomalowanie trzech tablic
5. Naprawa i uzupe³nienie instalacji elektrycznej
6. Zrobienie nowych drzwi do ubikacji
7. zrobienie nowych wrót do stodo³y.
8. Naprawa dachu i kominów.
W ostatnich dniach sierpnia postawiono jeden piec, a reszty remontu nie wykonano, gdy¿ GRN w Jod³ownie nie zakupi³a potrzebnych materia³ów. Wo¼na tut. szko³y przez ca³e ferie nie wywi±zywa³a siê ze swoich obowi±zków. Nie mia³a nawet zamiaru sprz±tn±æ klasy po przestawieniu pieca. Trzeba by³o kilkakrotnie ja upominaæ nim to zrobi³a. Natomiast drugiej klasy i korytarza ju¿ nie sprz±tnê³a. Trzeba by³o naj±æ inn± kobietê, która dzieñ przed rozpoczêciem lekcji wymy³a korytarz i klasy. Kierownictwo szko³y wyst±pi³o z wnioskiem o zwolnienie Ob. Z funkcji wo¼nego.
Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Jod³ownie przychylnie rozpatrzy³o pro¶bê kierownictwa tut. szko³y.
W czasie ferii letnich wywieziono w ramach szarwarku ¶miecie z piwnicy szkolnej, które siê tam nagromadzi³y przez wszystkie lata wojenne.
Wrzesieñ
W zwi±zku z nieobecno¶ci± kier. tut. szko³y Ob. G³omskiego Zenona spowodowan± odbywaniem æwiczeñ wojskowych w okresie od 6.07. do 10.10.1955r uczniowie klas V i VI uczêszczali do Szko³y Podstawowej w Przywidzu. Tymczasowo uczyniono tut. szko³ê, szko³± jednoklasow± w której uczy³a nadal naucz. G³omska Helena.
1 wrze¶nia odby³a siê uroczysto¶æ otwarcia nowego roku szkolnego. Z dniem 1.09. na stanowisko wo¼nego tut. szko³y przyjêto Ob. Meringa Wac³awa.
8.09. wy¶wietlono w tut. szkole filmy o¶wiatowe: „Konie, Amu – Ata, Brudasek”.
W nowym roku szkolnym ubezpieczy³o siê od nieszczê¶liwych wypadków 31 uczniów i dwóch wyk³adowców – G³omska Helena i G³omski Zenon.
21 wrze¶nia lekcje nie odby³y siê z powodu wyjazdu nauczycielki G³omskiej Heleny na konferencjê kierowników szkó³. G³ównym tematem konferencji by³a praca Komitetów Rodzicielskich,
24 wrze¶nia lekcje nie odby³y siê z powodu wyjazdu nauczycielki G³omskiej Helenyna miêdzyszkolne zespo³y metodyczne w Pruszczu Gdañskim.
27 wrze¶nia odby³ siê poranek w zwi±zku z Miesi±cem Odbudowy Warszawy. We wrze¶niu wys³ano na odbudowê stolicy zebrane w ci±gu roku pieni±dze – 76 z³.
Frekwencja za miesi±c wrzesieñ wynosi 89,4%, stan uczniów – 50.
Pa¼dziernik.
Po powrocie kier. szko³y z æwiczeñ wojskowych uczniowie klas Vi VI wrócili do szko³y w Pomlewie. W pierwszych dniach by³o du¿o k³opotu z klas± V i VI gdy¿ brak by³o ³awek szkolnych. Kierownictwo szko³y zrobi³o zamówienie na ³awki, ale nie przydzielono ich. Wydzia³ o¶wiaty o¶wiadczy³, ¿e ³awek tut. szko³a nie dostanie w Br., dzieci mog± siedzieæ przy sto³ach zebranych z wioski. Na propozycjê Wydzia³u O¶wiaty nie mo¿na by³o siê zgodziæ, gdy¿ by³y za ma³e klasy, by wstawiæ sto³y. Sto³ów tych nawet nie uzyskano od miejscowej ludno¶ci. Kierownik szko³y, Ob. G³omski widz±c, ¿e nie ma ¿adnego wyj¶cia z tej ciê¿kiej sytuacji, sam zbi³ stoliki i ³awki z rozproszonych czê¶ci dawnych stolików, które za czasów kier. szko³y Ob. Bucholc H. zosta³y zniszczone, a nawet popalone.
10 pa¼dziernika rozpoczêto w kl. V normalne zajêcia a w kl. VI kilka dni pó¼niej.
12 pa¼dziernika odby³ siê poranek z okazji bitwy pod Lenino oraz Dniem Wojska Polskiego.
Wo¼ny tut. szko³y, Ob. Mering W³adys³aw mieszkaj±c w bardzo marnych warunkach – budynek bez dachu, poprosi³ kier. szko³y o to, aby móg³ zamieszkaæ w szkole na piêtrze, gdzie by³ pokój z kuchni± wolny.
Kier. szko³y po porozumieniu z Wydzia³em O¶wiaty ( Ob. Sikor±) uwzglêdni³o pro¶bê Ob. Meringa. Przed wprowadzeniem siê wo¼nego do szko³y zawarto kier. szko³y i GRN w Jod³ownie z jednej strony i wo¼nym Ob. Meringiem z drugiej strony. Na podstawie umowy Ob. Mering ma prawo mieszkaæ w szkole od 19.10.1955 do 15.04.1956r. Kierownictwo szko³y i GRN zobowi±zali Ob. Meringa do w³a¶ciwego korzystania z powierzonego mieszkania oraz do przestrzegania porz±dku i kulturalnego zachowania siê i korzystania z budynku gospodarczego i szkolnego, kierownictwo szko³y mo¿e wyst±piæ z wnioskiem do GRN o wcze¶niejsze usuniêcie Ob. Meringa W. z mieszkania szkolnego.
Dnia 26 pa¼dziernika odby³a siê w tut. szkole wizytacja przeprowadzona przez Kierownika referatu szkolnictwa Podstawowego w Pruszczu Gd. Ob. Albina Machnikowskiego. Celem wizytacji by³o zbadanie metod walki szko³y o wyniki nauczania i wychowania.
Przebieg wizytacji by³ nastêpuj±cy:
1.Wizytowanie kier. szko³y ob. G³omskiego Zenona na lekcjach jêz. Polskiego w klasach ³±czonych I i II, oraz V i VI. Wizytowanie nauczycielki G³omskiej Heleny na lekcjach matematyki w kl. III, IV, V, VI.
2. zapoznanie siê z dokumentacja szko³y.
3. Omówienie spostrze¿eñ powizytacyjnych.
Frekwencja na pa¼dziernik wynosi 85%, stan uczniów 67.
Listopad
7 listopada odby³a siê uroczysto¶æ po¶wiêcona 38 rocznicy Rewolucji Pa¼dziernikowej, na któr± z³o¿y³o siê: przemówienie kier. szko³y ob. G³omskiego Zenona w którym zwrócono uwagê na znaczenie rewolucji dla Rosji i innych pañstw, a szczególnie dla Polski, recytacje o aktualnej tematyce oraz pie¶ni rewolucyjne.
12 i 13 listopada nauczycielka G³omska Helena przebywa³a na Kurso-konferencji metodycznej nauczania jêzyka rosyjskiego w Pruszczu Gd. Na konferencji omawiano sprawê kursów jêzyka rosyjskiego dla doros³ych.
18.11. odby³o siê w tut. szkole badanie lekarskie m³odzie¿y szkolnej przeprowadzone przez lekarza z O¶rodka Zdrowia w Przywidzu Ob. Buderawskiego. Swe uwagi o danym dziecku lekarz wpisywa³ do specjalnego zeszytu.
19 listopada zorganizowano uroczysty apel z okazji Tygodnia Przyja¼ni polski z NRD.
26 listopada nauczyciele tut. szko³y wyjechali na miêdzyszkolne zespo³y metodyczne do Pruszcza Gdañskiego.
Frekwencja za listopad wynosi 87%, stan 67 uczniów.
Grudzieñ
Na pocz±tku grudnia zorganizowano indywidualne czytelnictwo dla ludno¶ci starszej. Czytelnictwem kierowali uczniowie klasy VI. Uczniowie odwiedzali mieszkañców im wskazanych przez kier. szko³y, rozmawiali z nimi o ksi±¿kach najbardziej ciekawych oraz dostarczali im ksi±¿ki z biblioteki szkolnej i gromadzkiej.
Od 7.12.1955r do 7.01.1956r kier. tut. szko³y ob. G³omski Zenon mia³ urlop wypoczynkowy, gdy¿ w czasie ferii letnich przebywa³ w wojsku. W czasie nieobecno¶ci kier. szko³y zajêcia w szkole prowadzi³a nauczycielka G³omska Helena.
23 grudnia rozpoczê³y siê ferie zimowe, które trwa³y do 8 stycznia 1956r. W czasie ferii ob. G³omska Helena prowadzi³a z dzieæmi zajêcia w szkole.
Program tych zajêæ by³ nastêpuj±cy:
28.12. – zajêcia na wolnym powietrzu,
29.12. – s³uchanie audycji radiowych,
30.12. – przygotowanie klasy na uroczysto¶æ „choinki Noworocznej”,
31.12. – uroczysto¶æ „Choinki noworocznej”,
2.01. – zabawy na ¶niegu,
3.01. – wieczór Mickiewiczowski,
4.01. – gry ¶wietlicowe i dyskusja nad ksi±¿k± Gorkiego „Wañka”,
5.01. – wycieczka saneczkami i nartami do lasu.
Frekwencja za grudzieñ wynosi 85%, stan uczniów 75.
Powrót do historii szko³y.