Carillon 2021
Dodane przez admin dnia 22 wrzenia 2021 20:56:06

Nietypowa lekcja sztuki dla naszych uczniów.

Carillon to instrument nietypowy i rzadko spotykany, ale dzięki zaproszenu kierownika ŚDS Anny Kolaski nasi uczniowie mogli na żywo posłuchać i zgłębić wiedzę o tym jak by nie było rzadkim instrumencie.

Tre rozszerzona
Nietypowa lekcja sztuki dla naszych uczniów. Carillon to instrument nietypowy i rzadko spotykany, ale dzięki zaproszenu kierownika ŚDS Anny Kolaski nasi uczniowie mogli na żywo posłuchać i zgłębić wiedzę o tym jak by nie było rzadkim instrumencie.


Historia gdańskich carillonów sięga, jeśli wierzyć przekazom, połowy XVI w. Już wówczas nasi przodkowie doceniali muzykę graną na instrumentach składających się dzwonów przez wyszkolonych artystów. Carillony były początkowo prostymi mechanizmami. Z czasem coraz bardziej skomplikowane i potrafiły wydobywać z siebie więcej dźwięków.

Dziś w XXI wieku muzyka carillonowa w Polsce kultywowana jest jedynie w Gdańsku, który posiada trzy carillony: na wieży Ratusza Głównego Miasta Gdańska, wieży kościoła św. Katarzyny (Muzeum Nauki Gdańskiej) oraz carillon mobilny "Gdańsk" - jedyny taki w środkowo-wschodniej Europy, który może dostać się do każdego miejsca na świecie. Wszystkimi trzema opiekuje się Muzeum Gdańska.