Poznaj Polskę 2023
Dodane przez admin dnia 17 czerwca 2023 21:33:59
Dobra pogoda sprzyja edukacyjnym wyjazdom, podczas których w ramach programu "Poznaj Polskę" uczniowie odkrywają nasze narodowe dziedzictwo kulturalne i historyczne.

Tre rozszerzona
Dobra pogoda sprzyja edukacyjnym wyjazdom, podczas których w ramach programu "Poznaj Polskę" uczniowie odkrywają nasze narodowe dziedzictwo kulturalne i historyczne. Dzięki dofinansowaniu z programu zwiedziliśmy Frombork - miejscowość nierozerwalnie związaną z wybitnym Polakiem, Mikołajem Kopernikiem, który urodził się 550 lat temu. To we Fromborku ten wybitny astronom sformułował swoje najważniejsze odkrycia.
Zwiedziliśmy Wzgórze Katedralne z gotycką Archikatedrą, w której pochowany został człowiek, który wstrzymał słońce, ruszył ziemię. Jego życie i odkrycia poznaliśmy w Pałacu Biskupim, gdzie mieści się muzeum. Ponadto poznaliśmy historię Domu Kopernika, uczestniczyliśmy w seansie naukowym w planetarium oraz mieliśmy okazję spróbować warmińskich słodkości. Odwiedziliśmy jeszcze zabytkowy Kościół w Tolkmicku, a z tej miejscowości ruszyliśmy w drogą wodną dalszą podróż...
Wycieczka uczniów klas 4-8 była również okazją do relaksu i integracji. Skorzystaliśmy z pięknej pogody i bawiliśmy się na placach zabaw, wypoczywaliśmy na plaży, a najodważniejsi mają już za sobą pierwszą kąpiel w morzu! Uczestniczyliśmy również w rejsie tramwajem wodnym po Zalewie Wiślanym.
W ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. "Poznaj Polskę" Gmina Przywidz otrzymała dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 7948,00 zł. Całkowita wartość realizacji zadania wyniosła 9935,00 zł.
Środki finansowe w formie dotacji celowej przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi przez Ministra.
Celem przedsięwzięcia "Poznaj Polskę " jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Dzięki środkom z programu młodzi ludzie mogli poznawać istotne miejsca oraz wydarzenia związane z historią Polski, ważne dla naszej pamięci oraz zbiorowej tożsamości. Mogli bezpośrednio doświadczyć przeszłości i odkrywać ją w ciekawy sposób.
Grupę docelową stanowiło 45 uczniów Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Pomlewie.